Szkolą się, by zainteresować uczniów odnawialną energią!

W ramach projektu pn. „ Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 13 czerwca br. w Parku Naukowo-Technologicznym Euro Centrum Spółka z o.o.  w Katowicach  odbyła się wizyta studyjna,  której uczestnikami byli nauczyciele żorskich placówek oświatowych.Część  uczestników wizyty studyjnej będzie prowadziła w nowym roku szkolnym kółka zainteresowań dla uczniów z zakresu ekologii i OZE.

Ważną częścią pobytu na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro Centrum było zwiedzanie funkcjonującego tam Centrum Szkoleniowego Nowoczesnych Technik Grzewczych oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych.

W ramach wizyty wygłoszona została także prelekcja nt. technologii stosowanych w budownictwie niskoenergetycznym i  pasywnym na przykładzie Parku Euro Centrum. Wizyta obejmowała także  doradztwo z zakresu dyfuzji technologii, tj. rozpowszechniania informacji na temat nowych technologii oraz ulepszonych technik w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Przeprowadzono także warsztaty nt. transformacji energetycznej szkół. Nauczyciele zwiedzili również budynek pasywnyi poznali zastosowane w  nim rozwiązania z dziedziny efektywności energetycznej i OZE.

Prowadzone działania edukacyjne i informacyjne mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Żor  poprzez wzrost wiedzy, zmianę myślenia oraz zachowania wobec zidentyfikowanego lokalnego problemu związanego z efektywnością energetyczną lub wykorzystaniem OZE.