W ramach projektu pn. „ Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 13 czerwca br. w Parku Naukowo-Technologicznym Euro Centrum Spółka z o.o. w Katowicach odbyła się wizyta studyjna, której uczestnikami byli nauczyciele żorskich placówek oświatowych.Część uczestników wizyty studyjnej będzie prowadziła w nowym roku szkolnym kółka zainteresowań dla uczniów z zakresu ekologii i OZE.
Ważną częścią pobytu na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro Centrum było zwiedzanie funkcjonującego tam Centrum Szkoleniowego Nowoczesnych Technik Grzewczych oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych.
W ramach wizyty wygłoszona została także prelekcja nt. technologii stosowanych w budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym na przykładzie Parku Euro Centrum. Wizyta obejmowała także doradztwo z zakresu dyfuzji technologii, tj. rozpowszechniania informacji na temat nowych technologii oraz ulepszonych technik w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Przeprowadzono także warsztaty nt. transformacji energetycznej szkół. Nauczyciele zwiedzili również budynek pasywnyi poznali zastosowane w nim rozwiązania z dziedziny efektywności energetycznej i OZE.
Prowadzone działania edukacyjne i informacyjne mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Żor poprzez wzrost wiedzy, zmianę myślenia oraz zachowania wobec zidentyfikowanego lokalnego problemu związanego z efektywnością energetyczną lub wykorzystaniem OZE.