O projekcie
Miasto Żory w dniu 14.03.2023 r. zawarło z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach” ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, obszar programowy: Energia.
Wartość całkowita projektu: 7 277 919,70 zł.
Miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości: 4 152 242,80 zł, w tym:
– z Mechanizmu Finansowego EOG: 3 529 406,38 zł
– z budżetu państwa w kwocie 622 836,42
Przewidywany termin zakończenia realizacji projektu: kwiecień 2024 r.
Na czym będzie polegał ten projekt?
Głównym celem projektu jest ograniczenie emisji CO2, zwiększenie udziału energii wytwarzanej w OZE, ograniczenie zużycia energii pierwotnej i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej efektywności energetycznej.
Przeprowadzona zostanie modernizacja energetyczna budynków dwóch
szkół zlokalizowanych na terenie miasta Żory, a dokładny zakres inwestycji uzależniony jest od charakterystyki konkretnego obiektu i potrzeb wynikłych z przeprowadzonych audytów energetycznych. Te szkoły to pięknie prezentujący się już budynek Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach oraz czekający na rozpoczęcie prac budynek Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak w Żorach. W projekcie oprócz termomodernizacji przewidziano również zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii – montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków, a także wymianę oświetlenia wewnętrznego w SP 4.
Budynki planowane do termomodernizacji to obiekty tzw. starego budownictwa, generujące istotne straty ciepła. Ze względów ekonomicznych i środowiskowych konieczna jest poprawa efektywności wykorzystania energii w budynkach.
W rezultacie, po przeprowadzeniu kompleksu prac, w obu budynkach nastąpi redukcja ubytków ciepła, która pozwoli na oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Efektem dodanym projektu jest fakt, iż dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków, w placówkach poprawione zostaną warunki pracy i edukacji.
Roboty budowlane, mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach obejmują:
- docieplenie dachu za pomocą styropapy wraz z podwyższeniem kominów i murów ogniowych oraz wymianą obróbek blacharskich, rynien i rur wentylacyjnych,
- docieplenie ścian elewacyjnych wraz z cokołami i ościeżami , za pomocą styropianu i tynku cienkowarstwowego – zgodnie z technologią ETICS,
- wymiana parapetów zewnętrznych,
- wymiana rur spustowych z odprowadzeniem wody do kanalizacji deszczowej,
- remont zadaszeń nad drzwiami wejściowymi,
- remont schodów wejściowych z zastosowaniem płyt granitowych wraz z wymianą balustrad,
- izolacja cieplna i przeciwwodna ścian cokołów i ścian piwnicznych,
- wykonanie nowej opaski wokół budynku z płytek chodnikowych,
- wymiana instalacji odgromowej,
- modernizacja instalacji c.o. z wymianą urządzeń w węźle cieplnym,
- wymiana wewnętrznej instalacji c.o. z wymianą grzejników,
- prace budowlane po wymianie wewnętrznej instalacji c.o. (murarsko-tynkarskie, posadzkowe, malarskie),
- montaż paneli fotowoltaicznych wraz z optymalizatorami mocy
- montaż inwertera fotowoltaicznego,
- wykonywanie w okresie obowiązywania gwarancji wymaganych przez producenta czynności eksploatacyjnych oraz przeglądów rocznych instalacji fotowoltaicznej,
- instalacja PV będzie monitorowana on-line poprzez bezpłatną aplikację producenta falownika.
W ramach planowanych prac, mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak w Żorach przewidziano następujące prace:
- docieplenie ścian zewnętrznych
- docieplenie stropodachu wraz z wymianą pokrycia
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
- remont schodów zewnętrznych,
- wymiana balustrad,
- remont kominów,
- wymiana obróbek blacharskich wraz z orynnowaniem,
- remont oraz wymiana zadaszeń
- roboty tynkarskie i malarskie,
- podjazd dla osób z niepełnosprawnościami,
- wykonanie muralu oraz opisu nazwy szkoły na tynku zgodnie z kolorystyką elewacji
- demontaż istniejącego węzła ciepłowniczego,
- montaż kompaktowego węzła ciepłowniczego,
- wymiana zaworów termostatycznych wraz z głowicami termostatycznymi.
- wymiana instalacji elektrycznej,
- wymiana opraw oświetleniowych,
- montaż paneli fotowoltaicznych wraz z optymalizatorami mocy
- montaż inwertera fotowoltaicznego,
- wykonywanie w okresie obowiązywania gwarancji wymaganych przez producenta czynności eksploatacyjnych oraz przeglądów rocznych instalacji fotowoltaicznej,
- instalacja PV będzie monitorowana on-line poprzez bezpłatną aplikację producenta falownika.
W ramach projektu realizowane będą także szeroko zakrojone działania edukacyjne i informacyjne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz zmiana myślenia i zachowania wobec efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Co dokładnie się wydarzy?
- Ogłosimy ekologiczny konkursu pn. „Zielony zakątek w szkole” na organizację właśnie takiego zakątka w żorskich placówkach. To będzie realna zmiana w każdej ze szkół, które zdecydują się wziąć w nim udział. Nagradzane będą ogrody wertykalne i parki kieszonkowe.
Wyniki konkursu zostaną zaprezentowane na konferencji zamykającej projekt. A nagrodami będą pomoce dydaktyczne do pracowni pozwalające na poszerzenie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz gry edukacyjne z zakresu poprawy efektywności energetycznej.
- Zorganizujemy też serię 4 warsztatów.
Efektem będzie wyszkolenie specjalistów w zakresie działań dotyczących efektywności energetycznej, którzy będą odpowiedzialni za prowadzenie w szkołach zaplanowanych w ramach projektu kółek zainteresowań o tematyce ekologicznej i badających wpływ wyborów „energetycznych” na środowisko.
- Podsumowaniem działań warsztatowych będzie „Dzień energooszczędności”
- Zorganizujemy też debatę międzyszkolną na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii
- Działania edukacyjne zakończy okolicznościowy numer Miejskiego Biuletynu Informacyjnego – Kuriera Żorskiego pod hasłem „Energooszczędni to my”, który w całości będzie poświęcony tematyce ekologicznej.